Úterý, 25 června, 2024
Dakar

Dakar zahájen 3.místem v prologu

Včera se naplno rozběhl 12 denní maraton Rallye Dakar 2021. Dopoledne ještě žluté Iveco týmu Big Shock! Racing absolvovalo technické přejímky kterými prošlo bez potíží a odpoledne si posádka ve složení pilot Martin Macík navigátor František Tomášek a palubní mechanik David Švanda mohla užít prvních 11 závodních kilometrů, které čítal úvodní prolog, který zároveň určil startovní pozici do dnešní 1 ostré etapy. Ta bude dnes čítat rovnou 277 kilometrů a sedlčanská posádka do ní po výborném výkonu odstartuje z výhodné 3. pozice.

 

 

V prologu byl Karel zároveň pokřtěn první malou nehodou. „Už jsme stihli zničit zrcátko,“ konstatoval v cíli prologu mechanik David Švanda. „Prolog byl rychlý. Jeli jsme celou dobu na plný výkon. Všude byly stromy, větve, takže jsme občas nějakou trefili, ale tempo je dobré,“ popisuje pilot Martin Macík, který je pověstný svým rozvážnějším úvodem každého Dakaru. Zároveň je však znám tím že po opatrnějším začátku pak postupně dokáže v následujících etapách zrychlovat. „Moje nevýhoda a výhoda současně je, že jedu možná až moc hlavou. Nedokážu jet rychleji, než s přehledem zvládám. Možná i proto je naše jízda v prvních etapách pomalejší. Nechci jet přes hranu. Zrychluji postupně a zhruba ve 2. až 3. etapě už se dostávám do tempa. Nikdy nejedu na velké riziko, abych neublížil posádce ani autu. Když cítím, že mi etapa sedne, přidávám,“. Tato taktika se však již několikrát osvědčila a v roce 2018 a 2020 přinesla úspěch v podobě dojetí v TOP 5 v celkové klasifikaci kamionů.

Dobrá nálada po úvodu panuje i v bivaku a většina členů týmu si už leden nedokáže bez Dakaru představit. „Jsme rádi, že jsme tady, že se závodí. Věřili jsme, že to vyjde,“ říká navigátor František Tomášek. Dakar je pro tým i fanoušky pravidelná lednová radost. „Většinu chlapů od přírody táhne všechno, co má motor. A Dakar je nejvíc v rámci offroad závodů. Když ho jednou zažiješ, chceš se vracet. Důvody jsou různé. Někomu přináší uspokojení a štěstí, sounáležitost, úspěch nebo popularitu. 14 dní žiješ příběh, který tě úplně pohltí. Protože dávka adrenalinu, kterou ti napumpuje do těla, a množství stresu, které tě donutí podat lepší výsledky, jsou neuvěřitelně lákavé,“ popisuje Martin Macík. I přes tyto stavy a situace si však účastníci Dakar užívají. Jde také o soutěživost, která tě nutí chtít být lepší a lepší. Pracují tu ega, láká také dobrodružství spojené s dlouhým navigačním závodem. Dakar je pro chlapy, kteří jsou zvyklí dlouhodobě na sobě pracovat, odříkat si,“ dodává manažer týmu Martin Pabiška, který je na Dakaru už po třinácté. Zbytek lidí s týmu dodává, že je zároveň také důležitá ostřílená parta, která se v bivaku vždy sejde a které chcete být součástí. Dnes nebo zítra pro vás budeme mít další reportáž o dnešní první etapě.

Další informace můžete získávat zde

http://www.facebook.com/bigshockracing

https://www.facebook.com/martinmacikjr

www.bigshockracing.cz

 

Zároveň přidáváme i první video, ve kterém si můžete užít i první krásné záběry přímo s kabiny Karla.