Úterý, 25 června, 2024
Dakar

Oprava výfuku pomocí víka krabice a náročná etapa

Dnes se hlásíme se zprávami z Rallye Dakar 2022 s mírným zpožděním, jelikož jsme včera již nestihli uzávěrku našeho webu tak jsme museli zpravodajství odložit na dnešek. Je tak dosti možné, že dnes večer budete ještě moci očekávat další článek o uplynulé 5. etapě. Teď se však již vraťme ke včerejšku. Včera na posádky týmu Big Shock! Racing čekala zatím největší porce závodních kilometrů, kterých museli ujet v ostrém tempu celých 465. Vysoké tempo a některé zrádné nástrahy etapy si na obou speciálech z MM Technology vybrali svou daň ale nakonec obě posádky vedené piloty Martinem Macíkem a Martinem Šoltysem, které naváděli František Tomášek a Roman Krejčí a servis poruch zajišťovali David Švanda a Jakub Jiřinec dorazily do cíle v Riyadhu. Svůj podíl na tom měla i týmová souhra, šikovnost a zarputilost, díky které si čeští závodníci dokážou poradit i v situacích, které se zdají bezvýchodné.  Do cíle tak sedlčanští matadoři dorazili v pořadí Martin Macík na 21 místě (v celkové klasifikaci si udržel 11. pozici) a Martin Šoltys na místě 25. (v celkové klasifikaci mu patří 18. příčka. Tolik shrnutí etapy a teď se již podívejme na průběh trochu podrobněji. Kamiony spřátelených týmů ItalTrans #531  a Project 2030 #520 dokončili včerejší etapu v pořadí #520 na 13. místě #531 na 14. místě. V celkové klasifikaci patří #531 14.místo a #520 17.místo.

Včerejší 4. etapa ukázala, proč je Dakar považován za nejnáročnější motoristický závod na světě. A jak nápomocná může být spolupráce dvou týmových posádek v závodním poli. Martin Macík měl dnešní etapu výborně rozjetou. „Hned od začátku se jelo nádherně, strašně rychle. Klasická vypalovačka. Měli jsme trochu letecký den, když jsme přeskakovali vrcholky zkracovaček, za kterými se schovávaly díry. Dostali jsme spoustu ran. Jedna byla obzvlášť silná,“ popisuje sedlčanský závodník. Najednou, asi na 340 km, ale auto začalo vydávat zvláštní zvuky. Posádka zastavila a zjistila, že se povolil výfuk a vznikla díra, která hnala horký vzduch na hadice se vzduchem. Ty se začaly propalovat, což ovlivnilo také brzdy. „Museli jsme zastavit a opravovat. Ale hadičky se znova a znova propalovaly. Takže jsme vymýšleli různá řešení. Rozbili jsme bednu, kterou máme v autě, a z jejího víka jsme udělali ochranný plech. Ten jsme přidělali na výfuk. Pomáhal nám i Marťas Šoltys, který u nás zastavil a dal nám i všechny svoje náhradní díly, které jsme pro opravu mohli využít. Patří mu obrovský dík,“ popisoval Macík, jehož posádce se i s provizorně opraveným kamionem podařilo dojet do cíle, kde ocenila, že právě získala zásobu nových historek pro své akce Posedlí Dakarem.

Včerejší etapa však byla výživná i pro posádku Martina Šoltyse, který po pomoci týmovému kolegovi a darování potřebných dílů musel později řešit stejnou závadu a musel opravovat již provizorně. „Dneska to byl dlouhý den. Ani nevím, kde začít. První část erzety byla rozbitá, skákalo se, jelo se hodně rychle. Všichni letěli. My jsme asi po 100 kilometrech udělali pneumatiku. Ale rychle jsme ji vyměnili a jelo se dál,“ popisuje Martin Šoltys. Následně si členové posádky všimli na trati stojícího Martina Macíka a zastavili u něj. „Měl popraskané, shořelé hadice, takže jsme mu pomáhali opravovat. Pak ujel pár kilometrů a stalo se mu to znova. Takže jsme opravovali podruhé a lépe. Pak už odstartoval hladce. Ale následně zase nám chyběly díly, které jsme dali Martinovi, když jsme se dostali do podobných problémů. Takže jsme se nad tím ještě chvíli trápili, ale poradili jsme si. Dojížděli jsme za tmy, ale jsme v cíli, takže super. “ popsal Martin Šoltys. 

Mechanici MM Technology tak v noci absolvovali náročnou směnu, aby dnes týmové speciály Karel i Arnošt vyrazily opět v nejlepší kondici.

Další informace naleznete zde.

https://www.facebook.com/bigshockracing

https://www.facebook.com/martinmacikjr

https://www.instagram.com/bigshockracing

https://www.instagram.com/martinmacikjr/

Dne pro vás máme videa jak ze třetí tak čtvrté etapy a nechybí ani vyjádření Martina Macíka po dojezdu. Přikládáme i další úžasné fotky od MM photography a doplnili jsme i galerii ke třetí etapě.

https://www.facebook.com/martinmacikjr/videos/4538111442966069