Úterý, 25 června, 2024
Dakar

10. etapa přerušena kvůli větru, Brabec zlomil řídítka a Macík v pohodě

 

Dnešní 10. etapa byla vyhlášena, jako maratonská což znamená, že po dojezdu do bivaku jsou všichni odkázáni pouze sami na sebe a nemají podporu servisního týmu. Na dnešek tak bylo připraveno 608 km s rychlostní zkouškou v délce 534km a vedla z Haradhu do Shubaytahu. Začátek byl dnes pro spoustu posádek velmi náročný, co se týče terénu a tak měli vrtulníky, které zajišťují bezpečnost závodníků spoustu práce. Etapu ale nakonec pořadatelé ukončili po 345 km z důvodu zhoršených povětrnostních podmínek, které znemožnili práci této letecké podpoře. Terén dnes tvořily dunová pole s ostrými dunami, které měli přejít na posledních 30 kilometrech do vysokých dun a měli posádky prověřit na maximum, jelikož se měli do těchto míst dostat k večeru. Kvůli zkrácení etapy se tak ale nestalo.

Posádka kamionu s číslem 504 Martin Macík, František Tomášek a David Švanda dnes zvládla dramatickou rychlostní zkoušku bez problémů, i když některé duny vypadaly opravdu nebezpečně. „Dneska to pro nás byla příjemná jízda. Vypadá to tu jak v Mordoru. Trať hodně písčitá, duna, tvrdý podklad, duna. Ty duny měly dneska hodně zrádné zakončení. Jedete, nic nevidíte a najednou se zjeví stěna dolů. A pak rozhoduje, kdo jak zabrzdí. My jsme jeli relativně na pohodu, abychom neudělali zásadní chybu. Přeci jen, je to maratonská etapa. Strašně tu fouká. A hlavní dnešní navigační hláškou byla věta: Tady rovně,“ řekl Martin Macík. David Švanda tak nemá v dnešním provizorním bivaku moc práce. Výsledkově dnes Martin Macík dovezl Karla na 6. místě a byl nejrychlejším z českých kamionů. V celkovém pořadí dále drží 6. příčku se ztrátou 03:12:13 na stále vedoucího Karginova.

 

Jan Brabec dnes do etapy vyrážel opět plný odhodlání a ve svém nastaveném tempu. Hned v úvodu v nejnáročnějším úseku měl však nehodu. Honza naštěstí nepříjemný pád ustál bez zranění ale jeho motocykl KTM skončil se zlomenými řídítky které však český jezdec dokázal opravit. „Jsem v pořádku. Bylo to dneska tak nebezpečné, že helikoptéry nestíhaly lítat. Já jsem šel na držku na 2. kilometru a zlomil jsem řídítka. Podařilo se mi je opravit, ale nabral jsem ztrátu 30 minut. A nefungovala mi dobře zadní brzda. Je to v pohodě, nic jsem si neudělal, nic mě nebolí,“ uklidňoval Jan Brabec. Věříme že v bivaku se podaří motorku uvést do co nejlepšího stavu aby zvládl s přehledem i zítřejší druhou část.

 

Přikládáme opět video ze včerejší 9. etapy:

 

Nezapomeňte sledovat i další info kanály Big Shocku a Big Shock Racing:

www.facebook.com/bigshockracing

www.facebook.com/martinmacikjr

www.facebook.com/janbrabecmxschool