Úterý, 21 května, 2024
Dakar

12. etapa Macík bere třetí místo v etapě a Brabec dojel až do cíle

 

Tak a je to za námi. Dnešním reportem zakončujeme 13 denní putování s týmem Big Schock Racing jehož hlavními členy jsou posádka speciálu Iveco PowerStar ve složení pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a palubní mechanik David Švanda a v kategorii motocyklů jedoucí Jan Brabec s KTM 450 Rally. Nesmíme samozřejmě zapomenout na lidi v pozadí, bez kterých by ale kluci měli účinkování mnohem těžší a těmi je celý zbytek týmu. Dnešní poslední etapa měla délku 447 km a rychlostní zkouška se jela na vzdálenost 374 km. Co se týče terénu neměla být ani tato finální jízda procházkou růžovou zahradou a měla naposled prověřit hlavně navigátory a jejich schopnosti.

Posádka Martina Macíka letos podávala velmi dobré výkony a dokázala, že  dokáže konkurovat i strojům s továrním zázemím. Za tímto úspěchem nemalou měrou určitě stojí i Martin Macík starší, který má spolu s dalšími lidmi na svědomí letošní speciál. Karel fungoval na první rok ukázkově, a když se to spojilo s dobrou posádkou nebylo co řešit. Samozřejmě i jim se nevyhnuli potíže, když neměl na začátku Karel výkon, pak přišla ohnutá spojovačka a několik prasklých pneumatik. I přesto však kluci dovedli svůj žlutý kamion do cíle a za to mají u svých fanoušků velký obdiv. „Jsme v cíli a já i tým jsme spokojení. Jeli jsme na celkový výsledek v klidu a vyrovnaně. Povedlo se, jsme 3. v cíli poslední etapy, 5. celkově, zdraví a spokojení. Musím pochválit kluky v kabině. František navigoval geniálně, nebloudili jsme, byl si jistý. David si dokázal poradit kdykoliv to bylo potřeba. V boudě bylo veselo. Kluci mechanici dřeli dnem i nocí, i jim paří velký dík. Celý tým šlapal jako hodinky, přitom byla pořád dobrá nálada. Karel fungoval krásně, závěrečné těžké duny proplul naprosto hladce. Velké díky patří všem fanouškům, kteří nám drželi palce a svými vzkazy nám dodávali velkou sílu. Díky všem našim partnerům i rodinám doma,“ hodnotí spokojeně Martin Macík, který už se těší domů za ženou a čerstvě narozenou dcerkou. Dnes se navíc posádka blýskla závěrečným 3. místem v etapě a celkově výbornou 5. pozicí v celkovém hodnocení. Tímto tak Martin vyrovnal své nejlepší umístění z roku 2018.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nesmíme ovšem zapomínat i na dalšího velkého bojovníka a tím není nikdo jiný než Jan Brabec. Letošní rok pro něj nevypadal dobře, když po ošklivém pádu při testování v Africe utrpěl několik vážných zranění, ze kterých se postupně zotavil ale i přesto si sebou vezl na letošní Dakar sešroubované koleno. To měl celou dobu na paměti a přizpůsobil tomu jak jezdecký styl, tak i plánování rozložení sil do celého podniku. Toto rozvržení Brabcovi pomáhalo i v soustředění na navigaci takže nedělal zbytečné chyby a jel si svoje tempo. Během celého závodu sice zažil i několik nebezpečných pádů a dokonce při jednom z nich zlomil i řídítka ale naštěstí nikdy neutrpělo jeho zdraví nebo operované koleno. Tímto si myslím, že se tak stal pomyslným vítězem alespoň v očích svých fanoušků. „Projel jsem poslední etapou Dakaru. Po tom všem, co jsem poslední rok zažil. Jel jsem s větší pohodou, šetřil jsem zašroubované koleno, aby vydrželo až do cíle, snažil jsem se rozložit síly. Navigace mi letos dobře fungovala. Ale je to Dakar, letům se tu občas nevyhneš. Jsem rád, že jsem to dal a děkuju všem, kteří mi pomáhali a fandili,“ říká Jan Brabec. Dnešní závěrečnou etapu tak dojel na 31. pozici a v celkovém hodnocení mu patří 54. příčka

Pro tým Big Shock Racing ale bude dakarské dobrodružství pokračovat ještě po návratu do České republiky. Na besedách Posedlí Dakarem, které proběhnou během ledna a února, se závodníci i další členové týmu potkají s fanoušky v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě, Jablonci, Českých Budějovicích, Zlíně a dalších městech. Akce návštěvníkům přinesou historky, videa, vyprávění a další zajímavé detaily z letošního Dakaru, na které nebyl prostor během samotného závodu. Součástí bude i projekt Respect Road – Na silnici nezávodím, který Martin Macík připravuje spolu s ŘSD ČR.

 

Zároveň bych touto cestou chtěl poděkovat i magementu týmu Big Shock Racing za poskytnutí všech informací a fotografických materiálů bez kterých by tyto reportáže nemohli vzniknout a také všem čtenářům kteří tyto články četli a líbily se jim.

Dnes pro Vás přinášíme exkluzivně hned dvě videa a to z 11 a 12. etapy:

 

 

Nezapomeňte sledovat i další info kanály Big Shocku a Big Shock Racing:

www.facebook.com/bigshockracing

www.facebook.com/martinmacikjr

www.facebook.com/janbrabecmxschool