Úterý, 25 června, 2024
Dakar

7. etapa Macíkovi bouchla guma a Brabec jel bez kvaltu

 

Po včerejší jednodenní přestávce se dnes účastnici Dakaru pustili opět do boje, když se vydali do 7. etapy, která byla úvodem do druhé poloviny celé soutěže. Vzdálenostně měla 741 km a rychlostní zkouškou v délce 546 km. Dnes však byla posádka Karla ve složení Macík, Tomášek, Švanda trochu zklamaná protože se zatím nedočkala nějak složité navigace v kombinaci s těžkými dunovými úseky. To však neznamenalo, že se nemůže nic přihodit.

Do dnešní etapy vstupovala posádka Karla ze sedmé pozice a hned na úvod se jí dobře dařilo. Dlouhé rychlé úseky kdy chlapi letěli po trati plnou rychlostí ve 140km/h trávili vyrovnanou honičkou v TOP 5. Zádrhel však přišel ve chvíli, kdy klukům bouchla zadní guma. „Postrádám náročnost Dakaru. Dneska jsme letěli až na 450. kilometr, kde se nám na čisté rovině odseparoval vzorek z pneumatiky. Byla to rána jako z děla. Už jsme se lekli, že je to něco vážnějšího. Ale museli jsme jen vyměnit kolo, čímž jsme ztratili asi 15 minut. Pak už jsme v prachu dojeli bez zásadnějších komplikací. Celá etapa byla rovná, rychlá, pořád letíš 140 km/h, duny minimálně. Technicky nepříliš náročná,“ popisuje Martin Macík. V tak dlouhé etapě by to nemuselo nic znamenat, ale díky rychlosti jízdy je během této doby stihlo předjet několik posádek a tak se propadli na 12. pozici. Po zbytek etapy už jeli v pohodě a v cíli jim patřila 13. pozice. V celkové klasifikaci jim stále patří 5. pozice se ztrátou 02:19:12 na vedoucí posádku. „Máme jediný problém a to, že je letošní Dakar moc jednoduchý. Technicky i navigačně by to chtělo trochu zpestřit, aby to nebylo jen o rychlosti a o tom, jestli vám vydrží auto. Přáli bychom si nějaký pořádný taháček, v dalších etapách,“ doplňuje navigátor František Tomášek.

 

Jan Brabec včerejší volno využil maximální měrou hlavně k odpočinku, který jeho tělo potřebovalo k regeneraci po nedávných úrazech. Do dnešního dne tak vyrážel opět při síle i přes zlomeninu malíčku, kterou si přivodil po pádu v 5. etapě. Ta ho však příliš netrápila. Po dojezdu do cíle však Honza vtipem nesršel. Jeho motocykl značky KTM dnes postihla závada převodovky, když přestal fungovat 6. převodový stupeň a Anežka jak je motorka pojmenovaná tak měla jen pět kvaltů a nemohla jed úplně naplno. Což při takovéto rychle etapě dost ovlivnilo dnešní celkový výkon. Do cíle tak Honza dnes po obdržené 15. minutové penalizaci dojel na 52. místě a v celkovém pořadí mu patři 43. pozice se ztrátou 07:41:10 na vedoucího jezdce. „Teď jsem dorazil do cíle. Jel jsem jenom na 5. kvalt, protože 6ka mi nefungovala. Dnešní etapa byla o ničem. Jedeš 30 km plný plyn, pak zahneš a zase plný plyn. A to bylo celé. První 4 etapy byly rozbíjecí a teď je to rovná vypalovačka. Nejsem ani unavený ani udýchaný, nic,“  hlásil Brabec hned po dojetí do cíle. Na náladě mu pak ani nepřidala smutná zpráva o úmrtí jednoho s motorkářů. „Je mi to strašně líto. Ta rizika si připouštíme všichni, ale současně nemůžete jet Dakar se strachem. Paulo Goncalves byl zkušený závodník. Přeju sílu všem jeho nejbližším. Je to rána, která vás dostane. Bohužel, i to je motorsport,“ komentoval Brabec dnešní neštěstí.

Z rozhodnutí pořadatelů a k uctění památky zesnulého kolegy je zítřejší etapa pro motocykly a čtyřkolky zrušena, aby se všichni mohli s touto událostí alespoň trochu vyrovnat.

Video ze včerejšího dne volna si můžete prohlédnout zde.

 

Nezapomeňte sledovat i další info kanály Big Shocku a Big Shock Racing:

www.facebook.com/bigshockracing

www.facebook.com/martinmacikjr

www.facebook.com/janbrabecmxschool