Úterý, 25 června, 2024
Rok 2021

Kamion Fest 2021 Letiště Chrudim

Po velmi dlouhé odmlce, která byla způsobená pandemií coronaviru opět vítáme všechny příznivce u článku z nějaké akce. Tentokrát jsme s fotoaparáty zavítali na 2.ročník akce s názvem Kamion Fest víkend s dětmi který se konal v termínu 25-27.6 2021 v prostorách aeroklubu v Chrudimi. Pořadatelem tohoto setkání byl spolek s názvem Řidiči pomáhají dětem. EU Více si o něm ještě povíme v průběhu.

Velkou loterií pro pořadatele letos byla nejen zmíněná pandemie ale také počasí, které bylo jako na houpačce. Noc před pátečním zahájením se místem konání prohnal ještě déšť, takže panovali trochu obavy o stav výstavní travnaté plochy, která byla tím pádem mokrá což pro několika tunové tahače není úplně ideální stav. Když jsme v pátek dorazili na místo přehnal se ještě jedna větší dešťová přeháňka ale poté začalo počasí vypadat slibně. Postupně se tak začali sjíždět jednotliví účastníci, jejichž počet se vyšplhal na 315. V tomto počtu nebyli jen řidiči kamionů ale i množství dodávek, které byli někdy vyšperkované stejně jako velké kamiony. Ale i tak přišel občas ke slovu i nakladač, který musel některé kamiony vyprostit ze zajetí měkkého povrchu. A kde nebyl po ruce nakladač byli přítomní ochotní řidiči, kteří dokáží fungovat jako jedna rodina a když se jich sejde dost jsou schopni roztlačit i tahač. Zbytek pátečního dne se nesl ve znamení hudební produkce světelné show jednotlivých účastníků a spousty setkání s různými lidmi.

Po probuzení v sobotu ráno začalo počasí slibovat, že bude slunečné a teplé což se také potvrdilo. Z obavy o stav plochy byla však pořadateli zrušena spanilá jízda ale dalo se to považovat za logický krok vzhledem ke stavu, jaký byl ještě v pátek ale ani to však celé akci neubralo na atraktivitě. Mnoho řidičů to i uvítalo, protože se mohli věnovat programu, který skýtal spoustu možností. Během odpoledne probíhala spousta hudebních vystoupení mohli jste si dopřát vyhlídkový let, otočný simulátor BESIP a pro menší účastníky zde byli k vidění RC modeláři, malování na obličej a další dětské atrakce. Zajímavostí byl určitě i tým Tomáše Ouředníčka, který se účastnil slavné Rallye Dakar. Večer pak proběhla opět světelná show kamionů, ohňová show a celou akci zakončil krásný ohňostroj. Specialitou této akce je, že celý výtěžek je věnován na pomoc dětskému domovu Přestavlky.

A tímto se dostáváme k tomu abychom si představili zmíněnou organizaci Řidiči pomáhají dětem.EU

Vznik skupiny

Skupina Řidiči pomáhají dětem vznikla 06. 04. 2019 původně pod názvem Vzpomínka na kolegy na Facebooku. Vzpomínce na kolegy, kteří již nejsou mezi námi, se její členové věnují nadále, avšak správci skupiny se rozhodli její působení rozšířit o vizi pomoci dětským domovům. Proto byl zvolen nový, vhodnější název Řidiči pomáhají dětem.EU. Mezi členy naší skupiny patří nejen řidiči profesionálové, ale rádi zde uvítáme každého, komu není cizí pomáhat dětem bez ohledu na profesi.

Co je naším cílem?

Chceme poukázat na to, že je důležité zaměřit se nejen na naší budoucnost, ale také na budoucnost celé společnosti a tou jsou bezpochyby právě děti. Chceme pomáhat tam, kde je to třeba, a proto jsme se rozhodli zavést neziskovou organizaci pod stejným názvem, pod kterým vystupuje skupina veřejně na sociálních sítích. To nám umožní lépe pomáhat dětem, než bylo dosud v našich silách a dokážeme být rovnocenným partnerem při jednáních o podpoře a pomoci dětem prostřednictvím naší organizace.

Komu jsme se rozhodli pomáhat?

Po vzájemné dohodě mezi členy skupiny jsme vybrali Dětský domov Chrudim – Výchovně léčebné oddělení Přestavlky. V tomto domově jsou umístěny děti na základě rozsudku soudu, které trpí následnými obtížemi (často také jejich kombinací): poruchy emocí a chování, ADD/ADHD syndrom, hraniční psychiatrická diagnóza, lehké mentální postižení, nízká frustrační tolerance, citová deprivace, syndrom CAN (týraných a zneužívaných dětí), specifické poruchy učení. Tyto děti trpí nejen zdravotním, ale i sociálním handicapem vycházejícím obvykle z nevyhovujícího či neexistujícího rodinného zázemí (např. deprivace, strádání, týrání, v horších případech i zneužívání).

Jak pomáháme?

V rámci podpory a pomoci pořádáme srazy spojené s návštěvou dětského domova. Ačkoli jim nedokážeme nahradit rodiny a nejbližší příbuzné, chceme jim ukázat, že na světě pořád existuje láska, radost a opora.

Na sklonku roku 2019 jsme pro děti uspořádali Vánoce, zástupci skupiny dovezli dárky, cukroví a vánoční ozdoby kamionem a vytvořili tak v domově „rodinnou“ vánoční atmosféru. Děti byly nadšené a jejich oči šťastně zářily, což bylo pro nás tou největší odměnou. Stát má v těchto případech velmi omezenou možnost podpory.

V roce 2020 jsme se rozhodli zorganizovat Kamion Fest – víkend s dětmi, který se konal na letišti ve Skutči a jehož výtěžek byl poukázán VLO Přestavlky a byl použit na nákup interaktivních tabulí do učeben na podporu a rozvíjení vzdělání dětí. Letos jsme uspořádali 2.ročník v Chrudimi kde plánujeme konání i  v roce příštím. Touto cestou bychom rádi oslovili potencionální sponzory pro tuto akci a ne jen pro ni, ale také pro další pomoc a podporu VLO Přestavlky.

Veškeré akce skupiny lze shlédnout na webové stránce www.ridicipomahajidetem.eu nebo na Facebooku ve skupině Řidiči pomáhají dětem.eu. Věříme, že nejsme jediní, komu budoucnost dětí není lhostejná, těšíme se na spolupráci a děkujeme za každou sebemenší podporu a pomoc.

Tímto přejeme této skupině úspěšné počínání i v dalších letech a stejně tak i my budeme rádi za každého kdo toto snažení jakkoliv podpoří. A pokud byste se chtěli na tuto akci přijet podívat i vy tak v termínu 24. -26. 6. 2022 budete mít možnost. Další akcí kam se chystáme je Van & Truck show v termínu 23. -25. 7. 2021 pořádaná skupinou Kinder kamioňáci EU v kempinku Žralok v Plumlově. Tak jestli nevíte, co s příštím víkendem klidně se přijeďte podívat a třeba se tam setkáme.

« z 7 »