Úterý, 21 května, 2024
Dakar

Macík drží krok s nejrychlejšími, Šoltys poskočil pořadím

Dnešní program Rallye Dakar měla tvořit dobrodružná maratonská etapa, ve které si závodníci po dojetí do cíle musí, zavodní stroje servisovat sami. Pořadatelé ale už v neděli ohlásili změny. Vzhledem k silným dešťům, které vytopily místo, kde měl stát maratonský bivak, proběhla pondělní etapa klasicky. Cíl byl operativně přesunut do Al Qaisumah. A po zdolání rychlostní zkoušky čítající 338 měřených kilometrů závodníci mohli využít pomoc svých asistencí. V případě týmu Big Shock! Racing ale zásadnější servis nebyl třeba. Oba žluté kamiony do bivaku dorazily ve slušné formě. Martin Macík dnes dorazil na výborné 7. pozici se ztrátou 15minut 26 na dále vedoucího Karginova a Martin Šoltys dojel po startu z 21. místa na krásné 11. příčce se ztrátou 23 minut 44 vteřin na vedoucí posádku. Díky těmto výsledkům patří Martinovi Macíkovi 8 místo absolutně a Martinu Šoltysovi místo 17. Nesmíme však zapomenout ani na kamiony spřátelených týmů Project 2030 (#520) a ItalTrans (#531), které obsadily v 2. etapě 16. a 20. pozici  a v celkové klasifikaci jim patří 20 a 18 příčka.

 

Pilot Martin Macík navigovaný Františkem Tomáškem a podporovaný mechanikem Davidem Švandou v 2. etapě opět držel krok s nejrychlejšími vozy kamionové sekce. Do pondělní rychlostní zkoušky startoval ze 7. pozice a tu se mu podařilo udržet i v cíli. „Další etapa za námi. Dneska jsme od začátku nasadili tempo. Uznávám, že se jede fakt hrana, nikdo vám nic neodpustí. Vyplatí se držet vpředu, protože čím méně aut před vámi projede, tím lépe pro vás. Trať byla hodně mokrá, uskákaná, technická. Terén je nepřehledný, přejížděli jsme duny s obtížností 2. V kabině máme pohodu, sil je pořád dost. Víme, že jsme zatím na začátku Dakaru, ty nejnáročnější části na nás teprve čekají. Zítra bojujeme dál,“ řekl Macík. Posádka na trati nemusela řešit žádné závažnější komplikace. „Divíme se, že Karel pořád tak dobře drží. Bez zásadnější újmy ustál všechny rány, které jsou občas obrovské. Dnešní skok z duny odneslo jen jedno světlo a promáčklá kapota,“ doplnil mechanik David Švanda.

 

Posádka Martina Šoltyse odstartovala do 2. etapy po pekelné nedělní jízdě zpestřené výměnami a opravami pneumatik. Závodníci ale už dostali dost prostoru dobře se sehrát a potvrdit si, že i v extrémních situacích se na sebe mohou spolehnout. To se odrazilo také na jejich pondělním výkonu. Od startu letěli pořadím a nechávali za sebou jedno vozidlo za druhým. „Dneska se nám poprvé jelo krásně, neměli jsme žádné trápení. Užili jsme si každou část trati, ačkoliv jsme startovali zezadu a museli předjíždět spoustu aut a bugin. Naštěstí to šlo celkem hladce a z dnešní jízdy mám opravdu radost,“ řekl Martin Šoltys.

Účastníci Dakaru teď napjatě očekávají další vývoj závodu a věří, že v dalších dnech ještě zažijí maratonskou etapu a probdělou noc v poušti při opravě svých vozů.

 

Další informace můžete získat zde:

https://www.facebook.com/bigshockracing

https://www.facebook.com/martinmacikjr

https://www.instagram.com/bigshockracing

https://www.instagram.com/martinmacikjr/

Přikládáme ještě video bezprostředně po dojetí etapy a jakmile budeme mít fotografie jistě přiložíme i galerii.

https://www.facebook.com/martinmacikjr/videos/385045566752140