Úterý, 25 června, 2024
Rok 2018

Rozhovor s Veronikou Cichou

Máme za sebou další nabitou a velmi zajímavou sezónu a teď nás čeká opět to nepopulární období zimní přestávky, kdy ale samozřejmě závodní týmy ani jezdci nezahálí a již se připravují na další rok. Dnes však závody nejsou jen doménou mužů, ale i ženy se dnes v tomto odvětví prosazují. A dnes vám jednu z nich představím. Je jí Veronika Cichá a redakce auto-truck.cz ji požádala o krátký rozhovor.

1) Zdravím Veroniko mohla byste se na začátek čtenářům trochu představit?

Zdravím Vaše čtenáře, jmenuji se Veronika Cichá a v motorsportu se pohybuji od roku 2010. Začínala jsem amatérskými závody do vrchu s Mitsubishi EVO IV.  Postupem času jsem začala závodit s licencí nejprve v České republice a poté i v Evropě s automobilem Mitsubishi WRC. V roce 2015 jsem přesedlala na okruhy, kde závodím s formulí GP2 doposud.

2) Kdy a co Vás vedlo k rozhodnutí vstoupit do světa automobilových závodů?

Rychlá auta jsem milovala odjakživa a na jednom perfomance testu se mi naskytla možnost vyzkoušet závodní speciál do vrchu a hned jsem se zamilovala. Po prvním závodě, kde jsem se neumístila vůbec špatně mě už nikdo od volantu nedostal.

3) S jakým autem závodíte?

Závodím s formulí Dallarou GP2. Objem motoru 4.0l/V8, 612 HP, 10.000 rpm, váha s jezdcem 688 kg. Akcelerace z 0-200 km za 6,6 sec. Maximální přetížení při brždění
-3,5 G. Maximální boční zrychlení +/- 3,9G.

4) Účastníte se nějakého konkrétního seriálu závodů? Pokud ano o jaký seriál jde?

Účastnila jsem se 4 sezóny šampionátu BOSS GP, kde jsou na startovním poli jak formule F1, tak i GP2. Závodila jsem pouze na evropských tratích.

5) Jak vy osobně vidíte postavení žen v tomto odvětví a jak Vás vnímají kolegové.

Myslím si, že se ženy mohou prosadit v motorsportu a být konkurence schopné. Moji kolegové jak v závodech do vrchu tak i na okruzích jsou TOP.

5) Jak se Vám dařilo v této sezóně a jaké jsou vaše plány do roku příštího?

Sezóna 2018 byla pro mě velmi úspěšná, zlepšila jsem si svoje osobní časy v kvalifikaci na každém okruhu a poprvné jsem se postavila na stupně vítězů v Assenu, kde jsem skončila na 2. místě. Přístí rok je ve hvězdách, uvidíme… ještě je moc brzy na nové plány.

6) Mohou se s Vámi lidé potkat i na jiných akcích kromě závodů BOSS GP?

Možná se v příštím roce budeme více věnovat testům na různých okruzích.

Děkuji mockrát Veronice za poskytnutý rozhovor a těším se na setkání v příštím roce.