Pondělí, 20 května, 2024
Dakar

6. etapa Macík letěl do cíle jako blesk a Brabec se nechtěl znovu rozvěsit

 

Dnes byla před účastníky opět velká porce kilometrů, když dostali ke zdolání celých 830 km, z nichž 477 km tvořila rychlostní zkouška a trasa vedla z Ha’ilu do Riádu kde všechny zítra čeká zasloužený den volna. Nejvýraznější změnou pro všechny byla úplná změna scenérie, jelikož se dnešní etapa odehrávala převážně v písčitém prostředí, kde měli výhodu ti, kteří mají již nějaké zkušenosti z pouštního prostředí.

Mezi takové patří i posádka žlutého kamionu se startovním číslem 504 ve složení Martin Macík, František Tomášek a David Švanda. Jelikož Martin a zbytek posádky jezdí na testování do Afriky tak se na duny vyloženě těšili, jelikož se v nich cítí dobře a tak si mohli etapu pořádně užít. To bylo poznat i na tom že s Karlem letěli po trati jako blesk od začátku do cíle. Na začátku etapy se sice museli potýkat s několika bugynami a občas zápasili s poněkud nesmyslným závoděním předjížděných kamionů, které je nejdříve před sebe pouštěli a pak s nimi začali závodit. Trochu zklamání pro Martina přišlo v momentě, kdy si brousil zuby na zdolání jedné pěkné duny, ale nakonec zjistili, že ji jenom tak štrejchnou. „Od startu do cíle jsme letěli bez většího zaváhání. Každý kamion, který jsme předjeli se s námi chvilku snažil závodit a pak nás nechal jet. Projížděli jsme krásné písčité roviny a duny. Potkali jsme i jednu nádhernou vysokou, ale bohužel jsme ji jen štrejchli. Já už jsem si na ní brousil zuby, David už mi aktivně podfouknul, abychom byli připravení, a nakonec nic. Neposlali nás do ní. Škoda,“ posteskl si trochu Mates v cíli. I navigačně se dneska dařilo. „Zatím mi vůbec nepřijde, že by navigace byla zásadně obtížnější, jak pořadatelé varovali. Buď mají tak dobře udělané roadbooky, že všechno dobře sedí, nebo už jsme vytrénovaní. Půlku Dakaru máme za sebou a mně zatím nepřijde, že bychom měli nějaký větší navigační stres nebo problém,“ dodává navigátor František Tomášek. Dnešní etapu tak kluci dokončili na pěkném 6. místě a v celkové pořadí jím dále patří 5. příčka se ztrátou 01:59:27 na aktuálního lídra rusa Karginova s Kamazem.

 

Když dneska Honza Brabec vyrazil do dnešní etapy chtěl se vrátit zpět do bivaku. Nebylo to však zapříčiněno zraněnou nohou, .„Ráno jsem po 10 km myslel, že to otočím a pojedu zpátky, protože byla taková kosa, že se to nedalo. A to jsem si půjčil vestu od mechaniků,“. První část rozjel Brabec ve svižném tempu, ale potom co se na 100 kilometru ozvala bolavá noha se rozhodl zvolnit, a zvolil stabilní tempo se  strategií dojet do konce etapy a věnovat se navigaci. Což se mu také vyplatilo. Včera si totiž vzrušení užil až až. „V předchozí etapě bylo dobrodružství až moc, takže jsem tentokrát nasadil stabilní tempo, abych neudělal navigační chyby a nepostaral se o další nezapomenutelné zážitky. Teď už si nemůžu dovolit někde se rozvěsit. Dotáhl jsem to dneska úplně v klidu a pohodě až do bivaku,“ popisuje Jan Brabec. Etapu tak dnes dojel na 42. místě a v celkovém pořadí tak poskočil o dvě příčky nahoru na 36. pozici, na které ztrácí 05:51:31 na aktuálně vedoucího Ronyho Brabce.

Zítra nás i celou dakarskou karavanu čeká den volna a v neděli Dakar vstoupí do své druhé části a my vám zase budeme přinášet další informace.

Video o 5. etapě můžete shlédnout zde:

 

Nezapomeňte sledovat i další info kanály Big Shocku a Big Shock Racing:

www.facebook.com/bigshockracing

www.facebook.com/martinmacikjr

www.facebook.com/janbrabecmxschool