Úterý, 21 května, 2024
Dakar

Macík končí Dakar vítězstvím a celkovým 4. místem

A jsme u konce. Dnes naposledy se žluté Iveco týmu Big Shock! Racing s pilotem Martinem Macíkem, navigátorem Františkem Tomáškem a palubním mechanikem Davidem Švandou postavilo na startovní čáru, aby zdolalo posledních 447 km s 200 kilometry rychlostní zkoušky. Jak sedlčanští závodníci vědí Dakarská rallye končí až na cílové rampě a proto i do poslední etapy vyrazili s plným nasazením a maximálním soustředěním. Svou účast zakončili ve velkém stylu, když poslední etapu vyhráli a připsali si tak hattrick v podobě 3 etapových výher. To zároveň utvrdilo jejich 4. pozici v celkovém hodnocení. Martin Macík tak vyrovnal nejlepší výsledek svého táty, šéfa týmu, Martina Macíka staršího, který v roce 2010 získal 4. místo na Dakaru v Jižní Americe. Uznání si samozřejmě zaslouží i celý servisní tým, který do každé etapy nachystal Karla vždy v perfektní kondici, takže mohli sedlčanští válčit s nejlepšími. A samozřejmě patří dík i všem fanouškům, kteří kluky celou dobo podporovali.

Dnešní 12. etapa přivedla celý tým Big Shock! Racing yp2t do Džidy odkud před 12 dny vyrazila zdolávat nástrahy letošní náročné rallye. A dnes ráno snad poprvé byla na posádce Karla znát únava. Přesto v poslední etapě žlutá šipka, označující týmový kamion, na „livetime“ mapě jistě směřovala k cíli. Nakonec speciál Karel se svou posádkou znova proletěl cílovou rovinkou jako nejrychlejší. „I poslední etapa byla těžká, závodit se muselo až do poslední chvíle. Nebylo to zadarmo. Ale je to tam. Tři etapy jsme vyhráli, jsme čtvrtí celkově! Dokázali jsme, že rychlost máme. To je důležité. A příští rok tu budeme znova. Pro mě to bude 10. Dakar. A budeme chtít znova bojovat mezi nejlepšími. Moc děkujeme za neuvěřitelnou podporu všem. Dlužíme díky našim rodinám, že to s námi zvládají, našim ženám a děckám. A fanouškům i partnerům. A všem, kteří jste nám drželi palce, protože bez vás bychom tady nebyli. A navíc jsme dotáhli mého otce. Už máme všichni 4. místo z Dakaru,“ smál se v cíli Martin Macík.

Letošní Dakar byl velice tvrdý, ale právě jeho náročnost pomohla týmu Big Shock! Racing zabodovat. Posádka byla s dlouhými, tvrdými a navigačně složitými etapami naprosto spokojená. „Za mě byl letošní Dakar skvělý. Pořadatel se každý den snažil udělat trať zajímavou. V navigaci byly vychytávky, kterými jsme se i my občas nechali zmást. Ale přesně to se mi líbí. Je super, když trať staví někdo, kdo má se závodem zkušenost a záměrně připraví orientační záludnosti,“ pochvaloval si František Tomášek. Současně letos museli závodníci zdolávat spoustu nebezpečných dun a úseky, které byly brutálně rozbité. A ty se povedlo překonat zejména díky zocelenému Karlovi, kamionu, který byl sestrojen v týmových dílnách. A také díky obrovskému nasazení mechaniků, kteří na stroji důkladně pracovali každou z posledních nocí. „Za ta dlouhá léta, která běháme kolem Dakaru, jsme strašně rádi, že jsme letošního dobrodružství mohli být součástí. Tři etapová vítězství a čtvrté celkové s tak minimálním odstupem na bednu je pro soukromý tým heroický výsledek. Hlavním strůjcem úspěchu je Kocour, tedy Martin Macík starší, hlavní konstruktér, a jeho léta a léta vývoje, entuziazmu a neutuchající energie. Kluci v kabině se skvěle doplňují. Klobouk dolů před Matesem, co dokáže za volantem, s tím se musíte narodit. František je pan navigátor a týmový tmelič. David Švanda je machr, který za velmi krátkou dobu dokázal pobrat znalosti z konstrukce aut a současně vydržet tu šílenou jízdu v kabině. A my jsme stabilní konzistentní parta týmově smýšlejících lidí, známe se, víme, co od sebe čekat. To všechno hraje roli. Ty všechny drobné věci zapadly do sebe. A přišel výsledek,“ říká manažer týmu Big Shock! Racing Martin Pabiška, který je v cíli dvojnásobně pyšný, protože obdivuje i výkon bratra Davida.

Co říci závěrem. Jsem velmi rád, že jsem Vám čtenářům mohl na řádcích přiblížit dění tohoto maratonského podniku a budu pro Vás tým Big Shock! Racing sledovat i v letošním roce při jeho aktivitách. Tou nejbližší by v následujícím měsíci měla být série talk show Posedlí Dakarem  zda tomu tak bude, však závisí na situaci s pandemií covid-19.

Další informace můžete získávat zde

http://www.facebook.com/bigshockracing

https://www.facebook.com/martinmacikjr

www.bigshockracing.cz

Poslední várka úžasných fotek od MM Photography

A přidáváme i tradiční dávku videí později zde ještě doplníme i to z dnešní poslední etapy

https://www.facebook.com/martinmacikjr/videos/214414417012245

 

https://www.facebook.com/martinmacikjr/videos/162355938680239