Středa, 8 května, 2024
Rok 2018

Histocup Brno 2018

O víkendu 4.5.-6.5. zavítala redakce na letošní první závodní podnik na Masarykův okruh v Brně, kde se konal další ročník Histocupu Austria.

Tato akce byla opět rozdělena do dvou dnů a čítala závody v osmi různých kategoriích. Ostré boje jsme mohli sledovat v závodech třídy KTM X Bow (s vozy stejnojmeného názvu) , Young timer, kde byly k vidění vozy jako Dodge Viper, BMW Z4, Mini cooper a další. Další kategorii tvořily vozy BMW 325 Challenge. Pěkné vozy byly k vidění i ve třídě Formel Historic, kde stojí za zmínku vozy jako HSS March Audi Turbo Can Am (jedná se o originál) nebo krasná formule Renault, kterou vodí po trati Evita Stadler. Pěknou přehlídkou starší techniky pak byla kategorie Clasica Trophy a Penrite clasic cup, kde jste mohli vidět vozy jako Ford Capri a Escort dále několik vozů Porsche a další. V druhé zmíněné pak srdce fandů motorismu určitě zaplesalo nad vozy jako Škoda 130 RS, Škoda 1000 MB, Tatra 603 B6 a další.

Hlavním podnikem pak byl závod kategorie Histocup K a STV, kde jste mohli vidět a také slyšet stroje jako BMW Gruppe 5 nebo Chevrolet Corvette Delago Pontiac Trans Am a další. V této třídě nás ale velmi zajímal hlavně Ing. David Bečvář a jeho tým DBRC, který po nevydařené loňské sezóně přes zimu zapracoval na svém Jaguáru XJS a tak jsme byli zvědavi jak se mu povede. Když jsem byl za Davidem v pátek, tak jsem se dozvěděl, že auto poprvé nastartovali v pátek dopoledne. Tím pádem bylo jasné, že prakticky pojedou úplně naostro a dá se říct bez přípravy.

Sobotní den se již tradičně nesl ve znamení spíše tréninků a kvalifikací. Ostré závody jsme si však mohli již užít v KTM X Bow a pak v Ravenol 1 hour race. V KTM všem předvedla své umění mladičká závodnice Naomi Schiff, když si suveréně dojela pro double vítězství v obou závodech. Nejlepším z českých zástupců byl pak Jan Krabec z týmu RTR Project, který si dojel dvakrát pro páté místo.

Velké zklamání však přišlo při návštěvě boxů, kde jsme zjistili, že pro poruchu motoru musel odstoupit Roger Bolliger se svým nádherným Pontiacem Trans Am. Vůz se bohužel nepodařilo opravit a tak jsme neměli možnost tuto krasavici už na okruhu vidět. Drobné problémy trápily i Jaguár týmu DBRC v podobě unikajícího oleje, po stránce motorické vůz běžel dobře.

V neděli se závodní bitvy rozhořely naplno ve všech třídách. Po volnější jízdě Classica Trophy jsme naskočili rovnou do prvního závodu Histocup K a STV. Na prvním místě se usadil Frank Riedel s krásnou fialovou Corvettou Delago, kterého se snažil pronásledovat Erwin Warislowich s vozem BMW E21 Gruppe 5, ale bohužel se nezdařilo a Riedel si dojel pro vítězství ve třídě i absolutně. Krásná bitva se však odehrávala ve třídě K, kde spolu o první tři pozice soupeřili Martin Sahl (Ford Rs 1600 BDA) a pak dva naši borci Jaroslav Rejka a David Bečvář oba na vozech Jaguár XJS, kteří předváděli nádherné souboje po celý závod. Více štěstí měl Jaroslav Rejka a dojel si za Sahlem pro druhé místo ve třídě a 6 absolutně. Bečvář pak dojel 3 ve třídě a sedmý absolutně, ale jeho zlověstně kouřící Jaguár vytvářel otázku zda budou moci nastoupit do druhého závodu. Mechanikům se však podařilo závadu v podobě prasklé hadicové spojky opravit a tak mohli nastoupit do druhého závodu v plné síle.

Přes závody tříd Youngtimer, Classica Trophy Formel Historic a dalších jsme se dopracovali k odpolednímu bloku, ve kterém se jel druhý závod. Zde opět všem ujel Riedel s Corvettou, ale všechny spíše zajímalo co předvedou Rejka s Bečvářem, když divákům připravili tak krásnou podívanou v závodě prvním. Bitva začala zuřit hned v prvním okruhu, ale po několika tvrdých probržděních Jaroslava Rejky začínalo být otázkou času, kdy jej Bečvář překoná. Čas se naplnil hned v následujícím kole, kdy Rejka dostal na výjezdu z jedné zatáčky hodiny a propadl se tak do hloubi pole. Třídu tak opět vyhrál Sahl a druhé místo bral Bečvář. Jaroslav Rejka se nakonec umístil na 5.místě.

Celkově šlo opět o velmi povedenou akci, kterou doplnilo pěkné počasí. Určitě se budeme těšit i na další ročník a budeme pro Vás sledovat i výsledky týmu DBRC, který je našim partnerem.

Další akcí, která nás čeká jsou Legendy v Praze, kam vás tímto srdečně zveme.